អ្នកពាក់ព័ន្ធប្រមាណ ៣៥០ នាក់ជួបជុំគ្នាក្នុងសន្និសីទប្រចាំឆ្នាំលើកទី ២ ស្តីពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកនៅកម្ពុជា
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ៤-៥ ខែកញ្ញាឆ្នាំ ២០១៩
សន្និសីទប្រចាំឆ្នាំលើកទី២ស្តីពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកនៅកម្ពុជាបានប្រមូលផ្តុំរួមគ្នានូវអ្នកបង្កើត គោលនយោបាយ ស្ថាប័នរាជរដ្ឋាភិបាលពាក់ព័ន្ធ អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល វិស័យឯកជន ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងអ្នកតស៊ូមតិលើការងារសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍
ដើម្បីគាំទ្រដល់សកម្មភាពទសវត្សរ៍សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោករបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ (ឆ្នាំ២០១១-២០២០) និងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព (SDGs)។ អ្នកចូលរួមប្រមាណជាង ៣៥០នាក់បានជួបប្រជុំគ្នានៅសណ្ឋាគារហ៊ីម៉ាវ៉ារី ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញនាថ្ងៃទី៤-៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៩ ដើម្បីពិភាក្សាអំពីយុទ្ធសាស្ត្រជាក់ស្តែង និងការផ្លាស់ប្តូរ ព័ត៌មាន ក៏ដូចជាចូលរួមក្នុងការត្រួតឡើងវិញនូវផែនការសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកក្នុងទសវត្សរ៍បច្ចុប្បន្ន និងការចែករំលែកនូវអនុសាសន៍របស់ពួកគេសម្រាប់ការបង្ការគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នាពេលអនាគត។ សន្និសីទនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី និងអង្គការសម្ព័ន្ធភាពដើម្បីសុវត្ថិភាពចរា ចរណ៍ផ្លូវគោក (CRY) ដោយមានការសហការជាមួយគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក (NRSC)។
ប្រធានបទសំខាន់ៗ និងការផ្តោតការយកចិត្តទុកដែលលើកយកមកពិភាក្សាគឺប្រមូលផ្តុំទៅលើការឆ្លើយតបនឹង “សកម្មភាពជាអាទិភាពទាំងប្រាំបី” នៃសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោករបស់ប្រទេសកម្ពុជារួមមាន៖អាកប្បកិរិយាប្រកបដោយសុវត្ថិភាពរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវថ្នល់, សុវត្ថិភាពហេដ្ឋារចនាសម័្ពន្ធផ្លូវថ្នល់, ការគ្រប់គ្រងសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍, សុវត្ថិភាពយានយន្ត, ការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវប្រព័ន្ធសង្គ្រោះបន្ទាន់វេជ្ជសាស្រ្ត, វិសោធនកម្មច្បាប់ និងការពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់, បណ្ណបើកបរ និងការគ្រប់គ្រង និងវាយតម្លៃទៅលើសុវត្ថិភាពដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរនិងទំនិញ។
កិច្ចពិភាក្សាបានគ្របដណ្ដប់លើបញ្ហាប្រឈម និងការខាតបងទាក់ទងនឹងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ក៏ដូចជាអន្តរាគមន៍ដ៏សំខាន់ៗ ដែលត្រូវអនុវត្តសំដៅជួយពន្លឿនវឌ្ឍនភាពឆ្ពោះទៅកាន់គោលដៅសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោករបស់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងទសវត្សរ៍នេះ។ សន្និសីទបានពិភាក្សាពីភាពជោគជ័យរបស់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងវិស័យផ្សេងទៀត និងពីវិធីដែលអាចប្រើប្រាស់នូវបទពិសោធន៍ប្រកបដោយជោគជ័យទាំងនេះចំពោះបញ្ហាសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ក៏ដូចជាការចូលរួមពីប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ តួនាទីរបស់ក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូន, វិស័យឯកជន និងតួនាទីរបស់សង្គមស៊ីវិលក្នុងការធ្វើឱ្យសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកមានភាពល្អប្រសើរឡើង។
លោកគឹម បញ្ញា នាយកអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីប្រចាំកម្ពុជា និងជាអ្នករៀបចំឱ្យមានកិច្ចពិភាក្សាជាច្រើននៅក្នុងសន្និសីទរួមមានអំពីការពាក់មួកសុវត្ថិភាព ការបើកបរហួសល្បឿនកំណត់ និងការបើកបរដោយមិនយកចិត្តទុកដាក់។ល។ បានមានប្រសាសន៍ថា៖“ ដោយសារស្ថានភាពសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកនៅកម្ពុជាឈានដល់ចំណុចមួយដែលមានមនុស្សយ៉ាងតិចណាស់ ៥នាក់បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិត និង ១៣នាក់ផ្សេងទៀតទទួលរងរបួសធ្ងន់ធ្ងរជាមធ្យមដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ជារៀងរាល់ថ្ងៃ យើងពិតជាមានតម្រូវការនូវវិធានការឆ្លើយតបដែលមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ជាចាំបាច់។ អនុសាសន៍ដែលបានលើកឡើងនៅក្នុងសន្និសិទនេះ នឹងជួយបង្កើតជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ការបង្ការគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ដ៏មានប្រសិទ្ធភាពនាពេលអនាគត។
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុម័តជាផ្លូវការនូវផែនការសកម្មភាពទសវត្សរ៍សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោករបស់ អង្គការសហប្រជាជាតិនាឆ្នាំ២០០៩ និងបានប្រកាសជាផ្លូវការនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួននៅខែឧសភា ឆ្នាំ ២០១១។ នៅឆ្នាំ២០១៥ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានគាំទ្រដោយផ្ទាល់នូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព។
នៅក្នុងសន្និសីទឆ្នាំនេះ ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ទេសរដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងជាអនុប្រធានអចិន្រ្តៃយ៍ គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកបានមានប្រសាសន៍ថា៖   “ក្នុងនាមគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ខ្ញុំសូមគាំទ្រ និងទទួលយកនូវលទ្ធផលនៃការពិភាក្សា និងទិសដៅដែលកើតចេញពីការពិភាក្សារយៈពេល២ថ្ងៃកន្លងទៅនេះ និងត្រៀមបន្តសហការជាមួយដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងវិស័យឯកជនដើម្បីយកបទពិសោធន៍មកកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍”។ ទន្ទឹមនឹងការកោតសរសើរ និងថ្លែងអំណរគុណដល់បណ្តាក្រុមហុនដែលចូលរួមគាំទ្រដល់សន្និសីទប្រចាំឆ្នាំលើកទី២ស្តីពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តីក៏បានធ្វើការអំពាវនាវឱ្យដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ វិស័យឯកជន និងអង្គការដៃគូពាក់ព័ន្ធឱ្យបន្តឧបត្ថម្ភគាំទ្របន្ថែមទៀតដើម្បីឱ្យគណៈកម្មាធិការជាតិមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការអនុវត្តសកម្មភាពដើម្បីកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅកម្ពុជា។
ដៃគូពាក់ព័ន្ធ អ្នកតស៊ូមតិ និងតំណាងស្ថាប័នផ្សេងៗមានឱកាសដើម្បីកសាងបណ្តាញទំនាក់ទំនងជាមួយមន្រ្តីរដ្ឋាភិបាលដើម្បីបង្កើតភាពជាដៃគូ និងចូលរួមពាក់ព័ន្ធក្នុងសកម្មភាពទាក់ទាញមតិផ្នែកច្បាប់ដោយផ្ទាល់ ក៏ដូចជារួមចំណែកក្នុងការកសាងផែនការសកម្មភាពទសវត្សរ៍សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកថ្មី (ឆ្នាំ២០២១-២០៣០)។
អ្នកឧបត្ថម្ភគាំទ្រសំខាន់ៗក្នុងសន្និសីទរួមមាន៖ មូលនិធិយូក្រុមហ៊ុនយូភីអេស ក្រុមហ៊ុនមេនូឡាយហ្វ៍    ខេមបូឌា ស្ថានទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំនៅកម្ពុជា និងក្រុមហ៊ុន Cambodia Airports។ អ្នកចូលរួមឧបត្ថម្ភគាំទ្របន្ថែមផ្សេងទៀតរួមមានក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងហ្វតតេ ក្រុមហ៊ុនអ៊ីហ្ស៊ីខម, ក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់ខេមបូឌាលីម៉ូ ស៊ីនសឺវីស, ក្រុមហ៊ុនជីពម៉ុង ក្រុមហ៊ុនតូតាល់កម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន ឡារីតា អិចប្រេស និងក្រុមហ៊ុន Giant Ibis Transport។
លោក Eduardo Martinez ប្រធានមូលនិធិក្រុមហ៊ុនយូភីអេស (The UPS Foundation) បានឱ្យដឹងថា៖ “យើងមានក្តីរំភើបចិត្តយ៉ាងខ្លាំងដែលបានឃើញអ្នកពាក់ព័ន្ធមកពីរដ្ឋាភិបាល, វិស័យឯកជន និងអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលមកជួបជុំគ្នានៅក្នុងសន្និសីទ ដើម្បីជំរុញឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមានសម្រាប់សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកនៅកម្ពុជា។ ក្នុងនាមជាមូលនិធិរបស់ក្រុមហ៊ុនឯកជនដំបូងគេមួយដែលចូលរួមគាំទ្រដល់ផែនការសកម្មភាពទសវត្សរ៍សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោករបស់អង្គការសហប្រជាជាតិចាប់តាំងឆ្នាំ២០១១ មូលនិធិក្រុមហ៊ុនយូភីអេស មានការប្តេជ្ញាចិត្តចូលរួមធ្វើឱ្យដងផ្លូវ និងអ្នកបើកបរកាន់តែមានសុវត្ថិភាពនៅគ្រប់ទីកន្លែង។ លើសពីសន្និសីទនេះ យើងបានធ្វើការជាមួយអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកមិនត្រឹមតែនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែយើងក៏បានអនុវត្តសកម្មភាពនៅក្នុងប្រទេសវៀតណាម ប្រទេសថៃ និងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាផងដែរ។ ជាសរុប ប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណជាង ៤១លាននាក់ បានទទួលផលពីសកម្មភាពការងារដែលអនុវត្តនៅតាមប្រទេសទាំងនេះពាក់ព័ន្ធការពាក់មួកសុវត្ថិភាព ហើយយើងបានផ្តល់មួកសុវត្ថិភាពប្រមាណជាង ៥១.០០០មួកគិតក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ផ្លូវប្រកបដោយសុវត្ថិភាព។”
ឯកអគ្គរាជទូតអូស្រ្តាលីប្រចាំកម្ពុជា លោកជំទាវ Angela Corcoran ថ្លែងថា៖ “រដ្ឋាភិបាលអូស្រ្តាលីមានមោទនភាពជួយគាំទ្រឧបត្ថម្ភទៅដល់គម្រោងដ៏សំខាន់នេះដើម្បីជួយលុបបំបាត់គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ដែលជាកត្តាចំបងបង្កឲ្យមានការស្លាប់ ពិការភាព និង ការរងរបួសធ្ងន់ធ្ងរនៅកម្ពុជា”។ ឯកអគ្គរាជទូតអូស្រ្តាលី បន្ថែមថា “រៀងរាល់ថ្ងៃ ពលរដ្ឋកម្ពុជាចំនួនប្រាំរូប បានស្លាប់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ដែលគ្រោះថ្នាក់នោះយើងអាចទប់ស្កាត់បាន”។
ឯកអគ្គរាជទូតអូស្ត្រាលីបានលើកឡើងថា “រដ្ឋាភិបាលអូស្រ្តាលីគឺជាអ្នកគាំទ្រឧបត្ថម្ភគោលសម្រាប់កម្មវិធី យុវជនគំរូដើម្បីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ២០១៦-២០១៧ របស់ AIP Foundation ដែលបានផ្តល់ជូនមួកសុវត្ថិភាពចំនួន ៧០០មួក និងការពង្រឹងចំណេះដឹងអំពីសុវត្ថិភាពក្នុងការធ្វើដំណើរលើផ្លូគោកទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋចំនួនជាង១៤៥០០នាក់”។ ឯកអគ្គរាជទូតបន្តទៀតថា “រដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលីក៏បានចូលរួមផ្តល់ជំនួយទៅដល់សកម្មភាពពិគ្រោះផ្នែកសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងកិច្ចពិភាក្សាជាមួយសហគមន៍នៅតាមផ្លូវជនបទប្រវែង ១២០០គម ដែលកំពុងតែត្រូវបានសាងសង់ក្រោម គម្រោងកែលម្អផ្លូវជនបទជំហានទី២ ដឹកនាំដោយធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) និងក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ”។
លោក Robert Elliott អគ្គនាយក និងជានាយកចាត់ចែងទូទៅក្រុមហ៊ុនមេនូឡាយហ្វ៍ខេមបូឌា បានលើកឡើងថា៖  “យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយណាស់ក្នុងការបំពេញការងារជាមួយអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី និងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាដើម្បីផ្តល់នូវអនាគតល្អប្រសើរ និងសុវត្ថិភាពសម្រាប់ក្រុមគ្រួសារនៅក្នុងសហគមន៍នានាដែលយើងអនុវត្តការងារ។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១២ យើងបានគាំទ្រ និងផ្តល់ការអប់រំ និងជំនាញអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ដល់សិស្សានុសិស្សច្រើនជាង ៦០០០នាក់ លោកគ្រូអ្នក អ្នកគ្រូ និងអាណាព្យាបាលសិស្សជាង ១០ ០០០នាក់។”លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖  “ខ្ញុំមានមោទនភាពណាស់ដែលមានឱកាសចូលរួមចំណែក និងគាំទ្រដល់សន្និសីទប្រចាំឆ្នាំជាលើកទី២។ ខ្ញុំពិតជាមានសុទិដ្ឋិនិយមខ្លាំងថា សន្និសីទនេះនឹងក្លាយជាការរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការធ្វើឱ្យសាធារណៈជនមានការយល់ដឹងកាន់តែប្រសើរឡើងអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ និងជួយកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ និងការស្លាប់តាម       រយៈការសហការគ្នាពីអ្នកដែលពាក់ព័ន្ធទាំងអស់។”
លោក Alain BRUN អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន Cambodia Airports បានមានប្រសាសន៍ “ភាគច្រើននៃការរងរបួសដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ យើងអាចបង្ការបាន។ ការអនុវត្តនូវអន្តរាគមន៍ដ៏មានប្រសិទ្ធិភាពអាចជួយកាត់បន្ថយចំនួនអ្នកស្លាប់ និងអ្នករងរបួសធ្ងន់ធ្ងរបាន”។ លោកបានបន្ថែមថា ក្រុមហ៊ុន Cambodia Airports គឺជាកន្លែងយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់បញ្ជូនសារអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកពីព្រោះយើងជាកន្លែងនៃផ្លូវប្រសព្វគ្នារវាង អ្នកបើកបរតាក់ស៊ី អ្នកបើកបរត្រីចក្រយានយន្ត (Tuk Tuk) និងអ្នកដំណើរ។ លើសពីនេះទៅទៀត យើងបានមើលឃើញយ៉ាងច្បាស់ពីភាពស្របគ្នារវាងគោលបំណងនៃអង្គសន្និសីទដើម្បីត្រៀមសម្រាប់ទសវត្សរ៍ថ្មីនេះ ទៅនិងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការបង្ការការរងរបួសក្នុងពេលធ្វើដំណើរនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា រួមទាំងក្នុងចំណោមនិយោជិតរបស់យើងផងដែរ”។
នៅក្នុងសន្និសីទឆ្នាំនេះ លោកជំទាវ មឺន មាណវី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងជាអគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកបានមានប្រសាសន៍ថា៖ “គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកគាំទ្រយុទ្ធសាស្ត្រ និងសកម្មភាពដែលបានពិភាក្សានៅថ្ងៃនេះដោយបានធ្វើការអំពាវនាវដល់ស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល, អង្គការសង្គមស៊ីវិល, វិស័យឯកជន, យុវជន និងសាធារណជន ឱ្យមានវិធានការ និងសហប្រតិបត្តិការដើម្បីកាត់បន្ថយ និងបង្ការការស្លាប់ និងរងរបួសដោយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍”។

350 leaders come together for 2nd Annual Conference for Road Safety in Cambodia
The Second Annual Conference for Road Safety in Cambodia brought together policy makers, concerned government bodies, non-governmental organizations, private sector, media, and road safety advocatesin support of the World Health Organization’s (WHO) Decade of Action for Road Safety (2011-2020) and the Sustainable Development Goals (SDGs). Over 350 delegates convened at Himawari Hotel in Phnom Penh on September 4-5, 2019, to discuss practical strategies, exchange information, and participate in breakout sessions to review current road safety plans, and share their recommendations for the future of road crash prevention. The conference was hosted by AIP Foundation and the Coalition for Road Safety (CRY), in coordination with the National Road Safety Committee (NRSC).
The key focus and theme centered on addressing Cambodia’s “Eight Pillars” of Road Safety: safe road users, safe infrastructure, better road safety management, safer vehicles, improved emergency medical assistance, law amendment and enforcement, expansive driver licensing and management, and evaluation of passenger and goods transport services.
Sessions covered challenges and costs associated with road crashes, as well as key interventions to implement, in regards to progressing towards Cambodia’s decade of road safety goals. The conference discussed Cambodia’s previous success in other sectors and how they can be applied to road safety, as well as media engagement, the role of transport companies, private sector, and civil society’s role in improving road safety.
Pagna Kim, Country Director of AIP Foundation, who hosted several sessions at the conference on helmet safety, speeding, and distracted driving, expressed, “Especially when the situation in Cambodia has reached the point that at least 5 lives are lost and 13 more are seriously injured in road crashes each day, identifying countermeasures is much needed. The recommendations made at this conference will help lay a foundation for the future of effective road crash prevention.”
The Royal Government of Cambodia endorsed the UN Decade of Action for Road Safety in 2009 and formally announced its commitment in May 2011. In 2015, the Cambodian government directly endorsed the Sustainable Development goals.
“On behalf of the National Road Safety Committee (NRSC), I support and accept the results and the action plan from the two-day discussion and is ready to continue collaborating with development partners, civil society actors and private sector in order to adapt relevant experience to reduce road crashes“ said H.E Sun Chanthol, Senior Minister, Minister of Public Works and Transport and permanent vice chairman of the NRSC. While he expresses his appreciation and thanks to all conference sponsors, H.E Senior Minister also appealed to all development partners, civil society actors and relevant private sector organizations to continue providing their support to the NRSC to ensure sufficient resources are available for the ongoing implementation of essential actions to reduce road crashes in Cambodia.
Stakeholders, advocates, and representatives had the opportunity to network with government officials to form partnerships and engage in direct legislative advocacy, as well as contribute to the planning of the new road safety decade (2021-2030).
The conference main supporters included The UPS Foundation, Australian Embassy, Manulife Cambodia, and the Cambodia Airports. Other additional sponsors included Forte Insurance, EZECOM, Royal Cambodian Limousine Service, Chip Mong Insee and Total Cambodge.
Mr. Eduardo Martinez, president of The UPS Foundation, expressed, “It is heartening to see stakeholders from the government, private sector and non-governmental organizations come together at the conference to drive positive change for safer roads in Cambodia. As one of the first private foundations to join the UN Decade of Action on Road Safety in 2011, The UPS Foundation is committed to creating safer roads and drivers everywhere. Extending beyond this conference, we have worked with AIP Foundation to raise road safety awareness not only in Cambodia, but in Vietnam, Thailand and Myanmar as well. Together, we have successfully reached more than 41 million people in these countries on helmet safety and distributed more than 51,000 helmets through 2018 to promote safer road use.”
“The Australian Government is proud to sponsor this important initiative to help eliminate avoidable deaths and injuries on the road, one of the leading causes of premature death, disability and serious injury in Cambodia. Each day, five Cambodians are needlessly killed in avoidable traffic accidents, said Australian Ambassador Angela Corcoran. Ambassador Corcoran also added, “The Australian Government was the main sponsor for the AIP Foundation’s Youth Ambassadors for Road Safety Program 2016-2017 that provided over 700 helmets and outreach to 14,500 Cambodians to increase their understanding on road safety” Ambassador Corcoran noted. “Australia also co-funds road safety consultation services and community engagement along 1,200 km of rural roads rehabilitated under the ADB administered Rural Road Improvement Program Phase II with the Ministry of Rural Development”.
Robert Elliott, CEO and General Manager of Manulife Cambodia, also shared, “It has been a great pleasure for us to work with AIP Foundation and the Cambodian government to provide a better and safer future for families within the communities we serve. Since 2012, we have donated helmets and sponsored the delivery of road safety education and skills to more than 6,000 students, teachers and over 10,000 parents through our work with AIP Foundation and with other partners.” He added, “We’re proud to have received the opportunity to support the Annual Road Safety Conference for the second time. I’m very optimistic that this conference is going to become an important contribution to better public understanding on road safety and reduction of road crashes and deaths through collaboration from all stakeholders involved.”
“Most road traffic injuries are preventable. The implementation of effective interventions can assist to reduce the number of fatalities and serious injuries,” said Alain Brun, CEO of Cambodia Airports. ‘’Airports are a strategic place for conveying road safety messages because we are a crossroads where workers, taxis, tuks tuks, and passengers converge. Furthermore, we see clear alignment between the conference objective to prepare for the new decade and our commitment to preventing commuting injuries in Cambodia, including among our employees.”
AIP Foundation is a nonprofit organization dedicated to preventing road injuries and fatalities in low- and middle-income countries. For more than 18 years, AIP Foundation has been delivering effective road safety programs in locations across Asia and Africa. To find out more, visit www.aip-foundation.org or connect with us on Twitter @AIPFoundation.