សិស្សានុសិស្សចំនួន៩៦នាក់ បានទទួលអំណោយមួកសុវត្ថិភាព និងការអប់រំសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍
ក្នុងសប្តាហ៍នេះ ចាប់ពីថ្ងៃទី០៤ ដល់ទី១០ ខែឧសភា គឺជាទិវាសប្តាហ៍សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍សាកលរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិលើកទី៣។ យុទ្ធនាការសម្រាប់ទិវាសប្តាហ៍សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍សាកលរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិនាឆ្នាំនេះគឺ មានឈ្មោះថាជួយសង្គ្រោះជីវិតកុមារ (យោងទៅតាមប្រធានបទកុមារ និងសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍។ យុទ្ធនាការអនុវត្តដើម្បីរំលេចពីស្ថានភាពដ៏ប្រឈមនឹងគ្រោះថ្នាក់របស់កុមារនៅលើដងផ្លូវក្នុងពិភពលោកនិងដើម្បីអំពាវនាវដល់មេដឹកនាំទាំងឡាយឲ្យចាត់វិធានការទៅលើសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ដល់កុមារ និងដាក់បញ្ចូលបញ្ហានេះជារបៀបវារៈនៃគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចេរភាពក្រោយឆ្នាំ២០១៥។
ក្នុងន័យគាំទ្រដល់ទិវាសប្តាហ៍សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍សាកលរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ
ថ្ងៃនេះសិស្សានុសិស្សចូលថ្មីចំនួន ៩៦នាក់ បានទទួលអំណោយមួកសុវត្ថិភាពដែលជាផ្នែកមួយនៃអង្គពិធីដែលរៀបចំឡើងដោយអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី ដោយមានការគាំទ្រពី
ក្រុមហ៊ុនមេនូឡាយហ្វ៍ (ខេមបូឌា) ភីអិលស៊ី។ អង្គពិធីដែលអនុវត្តនៅសាលាបឋមសិក្សាសំពៅមាស គឺជាការផ្តោតលើការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងដល់សិស្សានុសិស្សអំពីឥរិយាបថសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ ខណៈពេលដែលមានការអំពាវនាវឱ្យអាជ្ញាធរប្តេជ្ញាចិត្តធ្វើឲ្យផ្លូវថ្នល់កាន់តែមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមារ។
តំណាងមកពីអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក, អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ មន្ទីរអប់រំ យុវជននិងកីឡា រាជធានីភ្នំពេញ និង ក្រុមហ៊ុនមេនូឡាយហ្វ៍ បានចូលរួមជាអធិបតីក្នុងអង្គពិធីនេះរួមជាមួយនឹងគណៈគ្រប់គ្រងសាលា
តំណាងសិស្សានុសិស្ស និងមាតាបិតា អាណាព្យាលបាលសិស្ស។
លោក ព្រំ វន្ថា តំណាងអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោកបានបញ្ជាក់ថា៖ ”បើយោងតាមប្រព័ន្ធព័ត៌មានជនរងគ្រោះដោយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ បានបង្ហាញថារាជធានីភ្នំពេញមានចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ខ្ពស់ជាងគេបំផុតនៅទូទាំងប្រទេសដែលចំនួននេះមាន ប្រហែល១៥ភាគរយនៃគ្រោះថ្នាក់សរុប”។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ “កុមារ
និងយុវជនគឺជា ក្រុមអ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវដែលងាយរងគ្រោះបំផុតដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។ យើងសូមផ្តល់ជាអនុសាសន៍ឲ្យមានការពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់ចរាចរណ៍ ហើយចំណេះដឹងសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍គួរតែត្រូវបានផ្សព្្វផ្សាយតាមរយៈយុទ្ធនាការលើកកំពស់ការយល់ដឹងជាសាធារណៈ និងសកម្មភាពអប់រំនានា” ។
លោក Robert Elliott ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ និងជាអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនមេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “គោលដៅរបស់យើងគឺដើម្បីជួយផ្តល់នូវអនាគតកាន់តែប្រសើរ សម្រាប់កុមារកម្ពុជា
និងក្រុមគ្រួសារ។ ការអប់រំអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍គឺមានសារសំខាន់ណាស់សម្រាប់ការពារកុមារ និងក្រុមគ្រួសាររបស់ពួកគេ។ ខ្ញុំជឿថាការផ្តល់អំណោយមួកសុវត្ថិភាពរួមជាមួយនឹងសកម្មភាព សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍នឹងផ្តល់នូវលទ្ធផលឲ្យសហគមន៍កាន់តែមានសុវត្ថិភាព និងមានអ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវកាន់តែឈ្លាសវៃ”។
នៅឆ្នាំសិក្សានេះសិស្សថ្នាក់ទី៤ម្នាក់នៃសាលាបឋមសិក្សាសំពៅមាសបានទទួលរងគ្រោះថ្នាក់ដោយសារម៉ូតូប៉ះទង្គិច។
ដៃ និងជើងរបស់គេបានទទួលរងនូវការរងរបួសតែទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក្បាលរបស់គេមិនបានរងរបួសនោះទេ។ ព្រោះគេបានទទួលនូវការអប់រំអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ពីអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួស អាស៊ី
ហើយគេបានពាក់មួកសុវត្ថិភាព។
លោក ហែម ចលនា តំណាងនាយកដ្ឋានសណ្តាប់ធ្នាប់នៃអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងទាំងអស់គ្នាសុទ្ធតែបានយល់ដឹងអំពីសារៈប្រយោជន៍នៃការពាក់មួកសុវត្ថិភាពគឺដើម្បីការពារការរងរបួសក្បាលពេលមានគ្រោះថ្នាក់កើតឡើង”។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ “ពិធីផ្តល់អំណោយមួកសុវត្ថិភាព និងការអប់រំអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍នាថ្ងៃនេះ គឺជាការឆ្លើយតបដ៏ត្រឹមត្រូវមួយទៅនឹងទិវាសប្តាហ៍សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍សាកល។ យើងនឹងបន្តខិតខំបំពេញកិច្ចការដើម្បីរក្សាសុវត្ថិភាពកុមារពេលធ្វើដំណើរទៅ និងមកសាលារៀន”។
អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីបានប្រមូលហត្ថលេខាគាំទ្រដល់សេចក្តីប្រកាសរបស់កុមារស្តីពី សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍។ អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី បានប្រគល់សេចក្តីប្រកាសក្នុងការការពារកុមារជូនអ្នកកសាង និងអនុវត្តគោលនយោបាយ និងបានអំពាវនាវឱ្យគាត់ចាត់វិធានការឲ្យបានតឹងរ៉ឹងក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងគ្រោះថ្នាក់ដែលកំពុងតែកើនឡើង។
លោក គឹម បញ្ញា នាយកអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីប្រចាំកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីបានបំពេញកិច្ចការក្នុងការជំរុញឥរិយាបថប្រកបដោយសុវត្ថិភាពនៅពេលធ្វើដំណើរនៅលើដងផ្លូវជាច្រើនឆ្នាំមកហើយ ប៉ុន្តែសប្តាហ៍នេះគឺជាទិវាពិសេសដ៏មានសារៈសំខាន់មួយដោយសារតែយើងបានចូលរួមជាមួយបុគ្គល និងអង្គការនានានៅទូទាំងពិភពលោកដើម្បីធ្វើការអំពាវនាវឱ្យអ្នកដឹកនាំចាត់វិធានការសមស្របដើម្បី សង្គ្រោះជីវិត កុមារនៅលើដងផ្លូវ”។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ “យើងបានស្នើសុំឱ្យអ្នកដឹកនាំធ្វើការពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់ ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោក រួមទាំងបទបញ្ញត្តិដែលកំណត់ឲ្យអ្នករួមដំណើរតាមទោចក្រយានយន្ត ព្រមទាំងកុមារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាត្រូវតែពាក់មួកសុវត្ថិភាពដែលកិច្ចខិតខំទាំងនេះគឺដើម្បីការពារកុមារ។ យើងទាំងអស់គ្នាអាចចាត់វិធានការនានាសំដៅជួយសង្គ្រោះជីវិតមនុស្សនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា
ក៏ដូចជានៅទូទាំងពិភពលោក”។
សូមចុចលើ link៖ www.savekidslives2015.org
ដើម្បីអាន និងចុះហត្ថលេខាគាំទ្រសេចក្តីប្រកាសរបស់កុមារសម្រាប់ សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍។
###
អំពីអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី
អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួស
អាស៊ី គឺជាអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល
និងមិនស្វែងរកប្រាក់ចំណេញ ដែលមានការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំក្នុងការបង្ការការរងរបួស និងការស្លាប់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅក្នុងបណ្តាប្រទេស ដែលមានចំណូលទាប និងមធ្យម។ អស់រយៈពេល១៥ឆ្នាំមកហើយដែលអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួស
អាស៊ី បានអនុវត្តកម្មវិធីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ដ៏មានប្រសិទ្ធភាពនៅបណ្តាប្រទេសជាច្រើនរួមមាននៅទ្វីបអាស៊ី
និងទ្វីបអាហ្វ្រិច។ ដើម្បីស្វែងយល់បន្ថែម សូមចូលទស្សនាគេហទំព័រ asiainjury.org ឬភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយយើងខ្ញុំនៅលើ Twitter @AIPFoundation ។

7 May, 2015—Phnom Penh, Cambodia
—This week, 4-10 May, is the Third United Nation’s Global Road Safety Week. The campaign for this year’s UN Global Road Safety Week is called #SaveKidsLives in accordance with the theme “Children and Road Safety.” #SaveKidsLives seeks to highlight the plight of children on the world’s roads and calls for leaders to take action addressing road safety and its inclusion in the post-2015 Sustainable Development Goals.
Today in support of UN Global Road Safety Week, 96 new entrance students received helmets as part of a ceremony organized by AIP Foundation with support from Manulife (Cambodia) Plc. The event took place at Sampov Meas Primary School and focused on raising students’ awareness of safe road behaviors while calling on authorities to commit to safer roads for children.
Representatives from the Department of Education Youth and Sport in Phnom Penh, National Road Safety Committee (NRSC), General Commissariat of National Police, and Manulife attended the event as special guests, along with students, parents, and school representatives.
“According to the Road Crash and Victim Information System, Phnom Penh had the highest number of road crash fatalities across all provinces, accounting for about 15%,” stated Prum Vantha from National Road Safety Committee. “Children and youth are among the most vulnerable in road crashes. We recommend that traffic law enforcement is strengthened and road safety knowledge is promoted through public awareness campaigns and education.”
“Our goal is to help provide a better future for Cambodian children and families. Education about road safety is crucial   for the protection of the children and their families. And I believe that our donation along with the road safety activities will result in a community of safer and smarter road users,” said Mr Robert Elliott, CEO & GM of Manulife Cambodia.
This school year, a grade four student from Sampov Meas Primary School was involved in a motorcycle crash. His arm and leg suffered injuries; however, his head was protected from injury. He had previously received road safety education from AIP Foundation and was wearing a helmet.
“We understand how fundamental helmets are in the event of a crash,” said Hem Chalna from Department of Public Order of Commissariat of National Police, “and today’s helmet donations and road safety education are proper responses to Global Road Safety Week. We will continue working to keep children safe as they commute to and from school.”
AIP Foundation is collecting signatures supporting the Child Declaration for Road Safety. AIP Foundation will deliver the Child Declaration to policymakers, calling on them to take strong action in response to this growing epidemic.
“AIP Foundation promotes safe road behaviors year-round, but this week is especially important because we join individuals and organizations across the world in calling on leaders to take action to save kids’ lives on the roads,” said Mr. Pagna Kim, Country Director of AIP Foundation in Cambodia. “We ask leaders to enforce comprehensive road safety laws—including the passenger helmet law in Cambodia—that protect children. We can take action to save lives in the capital, across Cambodia, and globally.”
Please click www.savekidslives2015.org  to read and sign the Child Declaration for Road Safety.
###
About the Asia Injury Prevention Foundation
AIP Foundation is a non-profit organization dedicated to preventing road injuries and fatalities in low- and middle-income countries. For more than 15 years AIP Foundation has been delivering effective road safety programs in locations across Asia and Africa. To find out more, visit www.asiainjury.org or connect with us on Twitter @AIPFoundation.