អង្គការ​មូល​និ​ធិ​បង្ការ​របួស​ អា​ស៊ី​ជួប​ប្រជុំ​ជា​មួយ​ដៃ​គូ​ដើម្បី​កែ​សម្រួល​សម្ភារៈ​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ជា​មួយ​ខ្លឹម​សារ​អប់​រំ៖​ "ចាប់​ពី​ខែ​មករា​ ឆ្នាំ​២០១៦​ នគរ​បាល​ចរា​ចរណ៍​នឹង​ធ្វើ​ការ​ពិន័យ​១៥០០០​រៀល​ ចំពោះ​ជន​ណា​ដែល​មិន​ពាក់​មួក​សុវត្ថិ​ភាព"​
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី២២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៥
អង្គ​ការ​មូល​និធិ​បង្ការ​របួស​អាស៊ី ​បាន​ប្រារព្ធ​កិច្ច​ប្រជុំ​ពិគ្រោះ​យោបល់​ជា​មួយ​ដៃ​គូ​ជា​លើក​ទី​២​ដើម្បី​កែ​សម្រួល​ រឿង​អប់រំ​ខ្នាត​ខ្លី​សម្រាប់​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​តាម​ទូរ​ទស្សន៍​ និង​វិទ្យុ​ដែល​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​គម្រោង​”មួក​សុវត្ថិ​ភាព​មួយ​ ជួយ​ជីវិត​បាន​ម្នាក់”។​ គម្រោង​នេះ​បាន​ទទួល​ជំនួយ​ឧបត្ថម្ភ​ពី​ទី​ភ្នាក់​ងារ​សហ​រដ្ឋ​អា​មេ​រិក​សម្រាប់​ការ​អភិ​វឌ្ឍន៍​អន្តរ​ជាតិ​ Development Innovation Ventures (USAID-DIV) និង​ម្ចាស់​ជំនួយ​មួយ​ចំនួន​ទៀត​ និង​មាន​គោល​បំណង​បង្កើន​កំរិត​នៃ​ការ​ពាក់​មួក​សុវត្ថិ​ភាព​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។​ កិច្ច​ប្រជុំ​នេះ​មាន​បំណង​ប្រមូល​ការ​គាំទ្រ​និង​មតិ​យោបល់​ក្នុង​ការ​កែ​សម្រួល​សារ​អប់រំ​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​នៃ​រឿង​អប់រំ​ខ្នាត​ខ្លី​ដែល​មាន​ខ្លឹម​សារ៖ ​“ចាប់​ពី​ខែ​មករា​ ឆ្នាំ​២០១៦​ នគរ​បាល​ចរា​ចរណ៍​នឹង​ធ្វើ​ការ​ពិន័យ​១៥០០០​រៀល​ ចំពោះ​ជន​ណា​ដែល​មិន​ពាក់​មួក​សុវត្ថិ​ភាព”។ ​រឿង​អប់រំ​ខ្នាត​ខ្លី​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ចាក់​ផ្សាយ​ក្នុង​យុទ្ធ​នាការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ឥរិយា​បថ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ទី​២​នៃគម្រោង។​
កិច្ច​ប្រជុំ​នេះ​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​តំណាង​ក្រសួង​ ស្ថាប័ន​ពាក់​ព័ន្​ធ និង​អ្នក​សារ​ព័ត៌​មាន​ប្រមាណ​ជាង​ ៣០​ នាក់​ដែល​ក្នុង​នោះ​រួម​មាន​វត្ត​មាន​លោក​ជំទាវ​អគ្គ​លេ​ខា​ធិការ​គណៈ​កម្មា​ធិការ​ជាតិ​សុវត្ថិ​ភាព​ចរា​ចរណ៍​ផ្លូវ​គោក​និង​តំណាង​ជាន់​ខ្ពស់​មក​ពី​អគ្គ​ស្នង​ការ​ដ្ឋាន​នគរ​បាល​ជាតិ។​ នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​ សម្ភារៈ​អប់រំ​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ត្រូវ​បាន​កែ​សម្រួល​ដោយ​យោង​ទៅ​តាម​ការ​វាយ​តម្លៃ​ពាក់​កណ្តាល​គម្រោង​ សំដៅ​ធ្វើ​ការ​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ឲ្យ​បាន​កាន់​តែ​ប្រសើរ​ឡើង​អំពី​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ដែល​កំណត់​ឲ្យ​អ្នក​រួម​ដំណើរ​តាម​ម៉ូតូ​ត្រូវ​តែ​ពាក់​មួក​សុវត្ថិ​ភាព​ដែល​នឹង​ចាប់​ផ្តើម​ពី​ថ្ងៃ​ទី​០១​ខែ​មករា​ឆ្នាំ​២០១៦​នេះ​ត​ទៅ។​
អង្គការ​មូល​និធិ​បង្ការ​របួស​ អាស៊ី​ បាន​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ពី​លទ្ធ​ផល​នៃ​ការ​វាយ​តម្លៃ​ដែល​បាន​បង្ហាញ​ថា​ទូរ​ទស្សន៍​ជា​មធ្យោ​បាយ​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ព័ត៌​មាន​ដ៏​សំខាន់​ជាង​គេ​ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្តូរ​ឥរិ​យា​បថ​ ហើយ​បន្ទាប់​មក​គឺ​ផ្ទាំង​ប៉ា​ណូ​ផ្សាយ​ពា​ណិជ្ជ​កម្ម​ ស្លាក​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​តាម​រ៉ឺម៉ក​ម៉ូតូ​កង់​បី​ និង​វិទ្យុ។​ អ្នក​តប​សម្ភាសន៍​ភាគ​ច្រើន​បាន​គាំទ្រ​រឿង​អប់រំ​ខ្នាត​ខ្លី​តាម​ទូរ​ទស្សន៍​ដែល​ផលិត​ដោយ​អង្គកា​រមូល​និធិ​បង្ការ​របួស​ អាស៊ី​ ថា​ជា​មធ្យោ​បាយ​ដ៏​មាន​ប្រសិទ្ធ​ភាព​ខ្ពស់​ជាង​គេ​ក្នុង​ចំណោម​មធ្យោ​បាយ​ផ្សេង​ទៀត​នៃ​យុទ្ធ​នា​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ឥរិ​យា​បថ​ ពី​ព្រោះ​កំរិត​នៃ​ការ​គ្រប​     ដណ្តប់​របស់​ទូរ​ទស្សន៍​មាន​លក្ខណៈ​ទូលំ​ទូលាយ។ ​
លោក​ជំទាវ​ មឹន​ មាណ​វី​ រដ្ឋ​លេខា​ធិការ​ក្រសួង​សាធា​រណ​ការ​ និង​ដឹក​ជញ្ជូន​ និង​ជា​អគ្គ​លេ​ខា​ធិការ​នៃ​គណ:​ កម្មា​ធិការ​ជាតិ​សុវត្ថិ​ភាព​ចរា​ចរណ៍​ផ្លូវ​គោក​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ “យើង​ខ្ញុំ​មាន​សេចក្តី​រំភើប​រីក​រាយ​ និង​អប​អរ​សាទរ​ចំពោះ​លទ្ធ​ផល​ជា​វិជ្ជ​មាន​ដែល​បាន​មក​ពី​យុទ្ធ​នា​ការ​លើក​កម្ពស់​ឥរិ​យា​បថ​ក្នុង​ការ​ពាក់​មួក​សុវត្ថិ​ភាព​ទាំង​អ្នក​បើក​បរ​ និង​អ្នក​រួម​ដំណើរ​ រួម​ទាំង​កុមារ​អាយុ​ចាប់​ពី​៣​ឆ្នាំ​ឡើង​ទៅ​ ដែល​បង្ហាញ​តាម​រយៈ​ការ​វាយ​តម្លៃ​ពាក់​កណ្តាល​គម្រោង​អនុវត្ត​ដោយ​អង្គការ​មូល​និធិ​បង្ការ​របួស​ អាស៊ី​និង​ដៃ​គូ​ពាក់​ព័ន្ធ​ ដែល​បានមក​ពី​ការ​ប្រមូល​ផ្តុំ​មតិ​យោបល់​របស់​សហ​គមន៍​ក្នុង​ខេត្ត​គោល​ដៅ”។ ​លោក​ជំទាវ​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​បន្ថែម​ថា​ “មតិ​យោបល់​នេះ​មាន​សារៈ​សំខាន់​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដើម្បី​កែ​លម្អ​សារ​អប់រំ​ឲ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធ​ភាព​កាន់​តែ​ខ្ពស់​សំដៅ​ជំរុញ​ឲ្យ​អ្នក​ធ្វើ​ដំណើរ​តាម​ម៉ូតូ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ពាក់​មួក​សុវត្ថិ​ភាព​ជា​ចាំ​បាច់​ទាំង​អស់​គ្នា​រួម​ទាំង​កុមារ​ ទោះ​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​ទី​ជិត​ឬ​ឆ្ងាយ​ និង​ទាំង​ពេល​យប់​ និង​ពេល​ថ្ងៃ​ស្រប​តាម​ច្បាប់​ចរា​ចរណ៍​ ដើម្បី​ការពារ​អាយុ​ជីវិត​មនុស្ស​ជា​ទី​ស្រឡាញ់ ​ក៏​ដូច​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​របស់​គ្រួសារ ​និង​សង្គម​ជាតិ​កម្ពុជា​ទាំង​មូល”។​
លោក​ ​គឹម ​បញ្ញា ​នាយក​អង្គការ​មូល​និធិ​បង្ការ​របួស​អាស៊ី​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា៖​ “តាម​ការ​វាយ​តម្លៃ​បាន​បង្ហាញ​ថា​ ៩៤%​ នៃ​ប្រជា​ពល​រដ្ឋ​បាន​ទស្សនា​រឿង​អប់​រំ​ខ្នាត​ខ្លី​តាម​ទូរ​ទស្សន៍​នេះ​ ហើយ​ ៨៨%​ នៃ​អ្នក​តប​សម្ភាសន៍​បាន​និយាយ​ថា​ពួក​គេ​បាន​ចង​ចាំ​សារ​នៃ​យុទ្ធនា​ការ។​ លោក​បាន​បន្ថែម​ថា៖​ “ការ​វាយ​តម្លៃ​ក៏​បាន​រក​ឃើញ​ពី​ប្រសិទ្ធ​ភាព​នៃ​ខ្លឹម​សារ​សម្ភារៈ​អប់រំ​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ដែល​បាន​ប្រើ​ប្រាស់​ក្នុង​យុទ្ធនា​ការ​នេះ​ដែរ”។​
ឯក​ឧត្តម​ ឧត្តម​សេនីយ៍​ទោ​ ទី​ ឡុង​ អនុ​ប្រធាន​នាយក​ដ្ឋាន​នគរ​បាល​ចរា​ចរណ៍​និង​សណ្តាប់​ធ្នាប់​ សាធា​រណៈ​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ “ការ​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ដល់​អ្នក​បើក​បរ​និង​អ្នក​រួម​ដំណើរ​តាម​ម៉ូតូ​ពី​ច្បាប់​ដែល​កំណត់​ឲ្យ​អ្នក​រួម​ដំណើរ​ត្រូវ​តែ​ពាក់​មួក​សុវត្ថិ​ភាព​គឺ​ជា​ការ​ចាំ​បាច់​ណាស់​សម្រាប់​គាំ​ទ្រ​ដល់​ការ​អនុវត្តច្បាប់​ឲ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធ​ភាព។​ ខ្ញុំ​សប្បាយ​ចិត្ត​ណាស់​ដោយ​បាន​ដឹង​ថា​មាន​ការ​បន្ត​អនុវត្ត​យុទ្ធ​នា​ការ​ដែល​ជំរុញ​ឲ្យ​មាន​ឥរិយា​បថ​ប្រកប​ដោយ​សុវត្ថិ​ភាព​ដើម្បី​សង្គ្រោះ​ជីវិត​មនុស្ស”៕​

AIP Foundation gathers stakeholders to review new helmet awareness commercial, “From January 2016, police will fine 15,000 riels for not wearing a helmet.”
22 October, 2015 – Phnom Penh, Cambodia
AIP Foundation held a second consultative stakeholder meeting to discuss revisions to the television commercial of the “Head Safe. Helmet On.”(HSHO) project. HSHO is a two-year project supported by the United States Agency for International Development, Development Innovation Ventures (USAID-DIV) and others, aimed to increase helmet use in Cambodia. The purpose of the meeting was to generate support and share feedback on the revised television and radio commercial message, “From January 2016, police will fine 15,000 riels for not wearing a helmet,” which will be broadcast during the project’s second year.
The meeting gathered approximately 30 participants from relevant ministries and sub national level government.  Among the attendees were the Secretary General of the National Road Safety Committee and the senior representative from General Commissariat of National Police. At the event, behavior change campaign materials were revised based on the recent HSHO mid-term evaluation results to better spread awareness about the upcoming passenger helmet law enforcement scheduled to begin January 1st, 2016.
AIP Foundation discussed the mid-term evaluation results which revealed that the most important channel for effectively promoting the behavior change campaign is through television followed by billboard advertisements, posters on tuk tuks and finally, radio commercials. Most respondents supported television commercials as the most effective campaign medium of all since television is broadly accessed compared to the other limited-reach methods.
“We are excited by the positive results made through the helmet behavior change campaign for drivers, passengers, and children over 3 years old, as evidenced by the mid-term evaluation of projects done by AIP Foundation and other stakeholders, where evaluation was based on community feedback from target provinces,” said H.E Men Manvy, Secretary General of the National Road Safety Committee. “Considering feedback from the community is important in order to better tailor the message for maximum effectiveness, so that motorcycle passengers -  including children - pay attention and wear their helmets universally, whether traveling a near or far distance, day or night. That is in line with the traffic law and protects our loved ones' lives as well as our family’s and nation’s property.”
“The television commercial reached 94% of the total Cambodian population and 88% of respondents said that they remembered the campaign message. The evaluation also found that the original concept for the behavior change campaign material was effective,” said Mr. Kim Pagna, Country Director, Cambodia, AIP Foundation.
“Ensuring drivers and passengers are informed of the passenger helmet law is important for effective enforcement. I am glad to see that the campaign will continue to promote safe behavior in order to protect lives,” said H.E Lt. General Him Yan, Deputy Commissioner General of National Police.
###
AIP Foundation is a non-profit organization dedicated to preventing road injuries and fatalities in low- and middle-income countries. For more than 16 years AIP Foundation has been delivering effective road safety programs in locations across Asia and Africa. To find out more, visit www.aip-foundation.org or connect with us on Twitter @AIPFoundation.