ស្វែងរកការគាំទ្រទៅលើច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោកថ្មីកំណត់ឲ្យអ្នករួមដំណើរតាមម៉ូតូ ត្រូវតែពាក់មួកសុវត្ថិភាព
៖ ក្រោមជំនួយឧបត្ថម្ភពីមូលនិធិក្រុមហ៊ុន UPS អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួស អាស៊ី បានបន្តអនុវត្តយុទ្ធនាការតាមប្រព័ន្ធអ៊ិនធឺណែតសំដៅស្វែងរក សម្លេងគាំទ្រពីប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ១០.០០០នាក់ ទៅលើការអនុម័តសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោកថ្មី ដែលកំណត់ឲ្យអ្នករួមដំណើរតាមទោចក្រយានយន្ត គិតទាំងកុមារ ត្រូវតែពាក់មួកសុវត្ថិភាព។
យុទ្ធនាការនេះគឺជាផ្នែកមួយនៃបណ្តុំសកម្មភាពទាក់ទាញមតិគាំ ទ្រនៃគម្រោង “ផ្លូវថ្នល់និងសហគមន៍មានសុវត្ថិភាព” ដែលមានគោលបំណងគាំទ្រដល់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងកិច្ចខិតខំពន្លឿន ការអនុម័តឲ្យបានឆាប់រហ័សនូវសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីចរា ចរណ៍ផ្លូវគោកថ្មី ដែលកំណត់ឲ្យអ្នករួមដំណើរតាមទោចក្រយានយន្តគ្រប់វ័យ ត្រូវតែពាក់មួកសុវត្ថិភាព ។ អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួស អាស៊ី បាននិងកំពុងផ្សព្វផ្សាយយុទ្ធនាការនេះតាមរយៈគេហទំព័រ Facebook និងអ៊ីមែល ។ មធ្យោបាយទាំងពីរនេះនឹងបង្ហាញសាធារណៈជនពីកន្លែងក្នុងគេហ ទំព័រអប់រំរបស់អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួស
អាស៊ី ដែលពួកគេអាចផ្តល់ការគាំទ្រទៅលើច្បាប់នេះ។
យុទ្ធនាការនេះ ចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី
១៥ ខែសីហា រហូតដល់ថ្ងៃទី១៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៤ ខាងមុខនេះ។
សូមចូលទស្សនាគេហទំព័រ www.saferoads.org.kh
នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ច្បាប់បានកំណត់ឲ្យតែអ្នកបើកបរទោចក្រយានយន្តប៉ុណ្ណោះត្រូវ ពាក់មួកសុវត្ថិភាព ប៉ុន្តែមិនទាន់បានតម្រូវឲ្យអ្នករួមដំណើរជាមួយ ត្រូវតែពាក់មួកសុវត្ថិភាពនោះទេ។ ទោះជាយ៉ាងណានេះក្តី សេចក្តីព្រាងច្បាប់ថ្មីដែលបានចាប់ផ្តើមតាក់តែងឡើងនៅក្នុង ឆ្នាំ២០១០បានកំណត់ឱ្យអ្នករួមដំណើរ គិតទាំងកុមារផងត្រូវតែពាក់មួកសុវត្ថិភាព។ សេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោកថ្មីនេះបានទទួលការ អនុម័តពីរាជរដ្ឋាភិបាលហើយរង់ចាំតែការពិនិត្យ និងអនុម័តពីស្ថាប័ននិតិបញ្ញត្តិប៉ុណ្ណោះ។ ចំណែកឯយុទ្ធនាការស្វែងរកសម្លេងគាំទ្រនេះ គឺដើម្បីប្រមែប្រមូលចំនួននៃការគាំទ្រពីសាធារណៈជនសំរាប់ បញ្ជាក់ពីភាពចាំបាច់ក្នុងការពន្លឿនការអនុម័តសេចក្តីព្រាង ច្បាប់ដែលកំណត់ឲ្យអ្នករួមដំណើរ
គិតទាំងកុមារ ត្រូវតែពាក់មួកសុវត្ថិភាព។
យោងតាមប្រព័ន្ធព័ត៌មានជនរងគ្រោះនិងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ផ្លូវ គោកបានឲ្យដឹងថា មានមនុស្សចំនួន១.៩៥០នាក់បានស្លាប់និង១៤.២២៧នាក់ផ្សេងទៀតបាន ទទួលរងរបួសដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា កាលពីឆ្នាំ២០១៣។ ៦៩ភាគរយនៃអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ទាំងនេះ គឺជាអ្នកធ្វើដំណើរដោយទោចក្រយានយន្ត ហើយ៦២ភាគរយនៃអ្នកធ្វើដំណើរតាមទោចក្រយានយន្តដែលបានស្លាប់ ទទួលរងការប៉ះទង្គិចក្បាល។ តាមការប៉ាន់ប្រមាណចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នេះអាចនឹងកើនដល់ ៣.២០០នាក់ក្នុងឆ្នាំ២០២០ ប្រសិនបើគ្មានកិច្ចអន្តរាគមន៍សមស្រប ដូចជាតាមរយៈការអនុម័តនិងអនុវត្តច្បាប់ដែលកំណត់ឲ្យអ្នករួមដំ ណើរតាមទោចក្រយានយន្ត
ត្រូវតែពាក់មួកសុវត្ថិភាពទេនោះ។
នាយកអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួស អាស៊ី ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា៖ ”យើងបានខិតខំយ៉ាងសកម្មក្នុងការរួមចំណែកផ្សព្វផ្សាយទៅដល់សិស្សនិស្សិត មន្រ្តីរាជការ
សង្គមស៊ីវិល និងវិស័យឯកជនដើម្បីផ្តល់ការគាំទ្រទៅលើសេចក្តីព្រាងច្បាប់ ដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ”។ លោកបានបន្តទៀតថា “រួមជាមួយនឹងស្ថាប័នដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍លើការងារសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ប្រមាណជាង១០០ យើងបានបង្កើតសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមមួយដើម្បីគាំទ្រឲ្យមានការពិនិត្យនិងអនុម័តសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវ គោកថ្មីឲ្យបានឆាប់រហ័ស

15 August, 2014—Phnom Penh, Cambodia
—The Asia Injury Prevention (AIP) Foundation, supported by The UPS Foundation, has launched a global internet campaign to collect ten thousand pledges in support of the motorcycle passenger, including child helmet law in Cambodia.
The campaign is one of a series of “Safe Roads. Safe Communities.” advocacy activities aimed at lobbying the Cambodian government to quickly enact the draft traffic law in which motorcycle passengers, including children are required to wear helmets. AIP Foundation will promote the campaign on Facebook and through emails to stakeholders, both of which lead to a webpage where they can pledge their support. The campaign will run from August 15 to October 19, 2014.
Currently, helmets are only required for motorcycle drivers, not passengers. However, a draft traffic law devised in 2010 would require passengers—including children—to wear helmets. On the 15th of August, the Cambodian government adopted the draft traffic law, which is now waiting to be passed into law by the National Assembly. The pledge campaign is meant to collect support for mandating the passing of this passenger helmet draft law.
According to the Cambodia Road Crash and Victim Information System (RCVIS), road traffic crashes caused 1,950 deaths and 14,227 injuries in 2013 in Cambodia. 69 percent of these road crash fatalities involved motorcyclists, 62 percent of whom suffered head injuries. Unfortunately, this fatality rate is projected to increase to 3,200 by 2020 without passenger helmet law intervention.
“We have contributed much effort to support the quick passage of the draft law by inviting students, government officials, civil society organizations, and private sectors to sign pledges and support the draft law,” said Mr. Pagna Kim, AIP Foundation Cambodia Director. “Together with over one hundred stakeholders, we have endorsed a joint statement to support its swift enactment and enforcement.”