ពិធីប្រកាសពានរង្វាន់បានផ្តល់ជូនសាលារៀនដែលប្តេជ្ញាក្នុងការអនុវត្តសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ១៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៦​អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីសហការជាមួយមូលនិធិក្រុមហ៊ុនយូភីអេសបានរៀបចំពិធីប្រកាសពានរង្វាន់ដល់ សាលារៀនទាំង៣ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញខេត្តកណ្តាលនិងខេត្តកំពង់ស្ពឺដែលមានសកម្មភាពលេចធ្លោ។
ជ័យលាភី​ដែលសាលារៀន​ទាំង​ ៣ ទទួលបាន ​​គឺសកម្មភាពចូលរួមក្នុងការលើក​កម្ពស់​ឥរិយាបថ​សុវត្ថិភាពចរាចរ​ណ៍​​​ក្នុង​​​ចំណោមសិស្សានុសិស្ស និងសហគមន៍ក្នុងឆ្នាំសិក្សាកន្លងមក​ដែលជាផ្នែកមួយនៃគម្រោង "​សហគមន៍​មានសុ​វត្ថិភាព ដងផ្លូវមានសុវត្ថិភាព"។
នៅក្នុងកម្មវិធីនេះមានអ្នកចូលរួមប្រមាណ ៦០ នាក់ និងមានការអញ្ជើញចូលរួមដោយលោកជំទាវ ឃុន រចនា​តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឯកឧត្តមនាយឧត្តមសេនីយ៍ យន់ ឈុន្នី តំណាង​អគ្គលេខា​ធិ​ការ​ដ្ឋានគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក លោក គឹម បញ្ញា នាយកអង្គការ​មូលនិធិបង្ការរបួស អាស៊ី ប្រចាំកម្ពុជា អ្នកសារព័ត៌មាន សាលារៀនគោលដៅទាំង ១៨ ព្រមទាំងដៃគូសុវត្ថិភាព​ចរាចរណ៍នានា។
សាលារៀនទាំង៣ដែលទទួលបានជ័យលាភី បានបង្ហាញពីការវិវឌ្ឍន៍រីកចំរើន និងការអនុវត្តល្អៗ​​ ​ក្នុងការ​លើក​កម្ពស់ឥរិយាបថសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ នៅក្នុងបរិវេណសាលា ដោយផ្តោតជាសំខាន់លើ​ ការពាក់មួកសុវត្ថិភាព​ក្នុង  ​​​ ​​ចំ​ណោ​មសិស្សានុសិស្ស និងលោកគ្រូអ្នកគ្រូ។ ការខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងនោះមានដូចជា ការអប់រំផ្សព្វផ្សាយ​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍ ដោយបញ្ចូលខ្លឹមសារសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ ដូចជាការពាក់មួកសុវត្ថិភាពត្រឹមត្រូវបំផុស​ការចូលរួម​   និង​ពង្រឹង​សមត្ថភាព មាតាបិតា និងសេចក្តីណែនាំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ក្នុងថ្នាក់។
សាលារៀនទាំងបី និងធ្វើទស្សនកិច្ចសិក្សានៅទីក្រុង ហូជីមិញ ប្រទេសវៀតណាម ដោយជួបប្រជុំជាមួយតំណាង​វិស័យអប់រំ និងការទស្សនាសាលារៀនគំរូលើការងារសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ និងបញ្ហា​ប្រឈមនានា។ ផ្អែកទៅលើអ្វីដែលពួកគេបានរៀនសូត្រពីដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សានេះ សាលារៀនទាំងអស់ នឹង​ធ្វើការចែក រំលែកបទពិសោធន៍ជាមួយសាលារៀននៅក្នុងកំរងពួកគេ និងពិនិត្យលទ្ធភាពអនុវត្តសកម្មភាព​ទាំង​នោះ​ស្របតាម​​បរិបទប្រទេសកម្ពុជា។
លោកជំទាវ ឃុន រចនា អនុរដ្ឋលេខាធិការ និងជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួង អប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា “កម្មវិធីនេះគឺជាការអប់រំដ៏ប្រសើរបំផុតដែលបានផ្តល់ជូនអោយសិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូអ្នកគ្រូ គណៈគ្រប់គ្រងសាលា និងមាតាបិតា អាណាព្យាបាលសិស្សនូវអ្វីដែលបានរៀនសូត្រចំណេះ​ដឹង​ពី​ប្រភព​​នានា  និងភាពជោគជ័យ ក៏ដូចជាបញ្ហាប្រឈមដែលបានជួបប្រទះ។​ សាលារៀនគំរូទាំងនេះនឹង​បន្តផ្តោត​ការយកចិត្តទុកដាក់លើសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ ព្រម​ទាំង​ធ្វើការចែករំលែកបទពិសោធន៍ ជាមួយសាលារៀននានា​ដែល​​​ស្ថិត​នៅក្នុងកំរងតែមួយ”។
លោក គឹម បញ្ញា នាយក​អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួស អាស៊ី បានមានប្រសាសន៍ថា ​"ប្រទេសកម្ពុជា​បាន​បង្ហាញ​ពី​សញ្ញា​វិជ្ជមានឆ្ពោះទៅគាំទ្រសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ក្នុងប៉ុន្មានខែនេះ តាមរយៈការចាប់ផ្តើមអនុវត្តច្បាប់ចរាចរណ៍​ផ្លូវ​គោ​ក​ដោយធ្វើការពិន័យ​អ្នកបើកបរ និងអ្នករួមដំណើរដែលមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព។ ក៏ប៉ុន្តែយើងនៅតែត្រូវ​ការ​ពេល​​​វេលាយូរអង្វែង ដើម្បីធានាថាអ្នកបើរបរដែលជាយុវជនបានយល់ដឹង​អំពី​អត្ថប្រយោជន៍នៃ​ការពាក់មួក​សុវត្ថិ​ភាព​​​​​​បានត្រឹមត្រូវ និងសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ទូទៅ”។

Awards ceremony held to commend schools for commitment to road safety
These three schools were distinguished for their active participation in promoting safe road behaviors among their students and within their broader communities during this past school year as part of the Safe Roads. Safe Communities. program.
Sixty participants were in attendance at the event, among them H.E. Khun Rachana, High Representative of Minister of the Ministry of Education Youth and Sports, Lieutenant general Yun Chhunny, representative from the National Road Safety Committee, Mr. Kim Pagna, the Cambodia Country Director at AIP Foundation, representatives from the media and the 18 target schools in the program, and assorted road safety stakeholders.
The three award-winning schools exhibited the most developed and comprehensive practices in promoting safe road behaviors both on and off their campuses, with a particular focus on helmet use among students and teachers. Examples of their efforts include raising awareness of road safety in their communities, rewarding participants for embodying safety principles such as consistent helmet use, and developing connections with and capacities of parents to help bolster the effect of in-class safety instruction.
The schools will participate in a study tour to Ho Chi Minh City, Vietnam, to meet with representatives of the education sector there and with fellow outstanding safety schools to exchange their experiences and compare their challenges. Based on what they learn during the course of the tour, they will then have the opportunity to share best practices with schools in their corresponding province in hopes of applying these activities within the broader Cambodian context.
“This program is education at its finest; it is multifaceted, with children, teachers, and school administrators learning from various sources and getting hands-on knowledge of how others have successfully navigated the challenges they face. These outstanding schools will also be able to pay it forward by showing their sister schools the path towards safer roads,” said H.E. Hong Chhunnaron, the Minister of Education, Youth, and Sport.
“Cambodia has made significant progress towards supporting safer roads in recent months with the start of enforcement for the new Road Traffic Law that fines drivers whose passengers are not helmeted. However, we are still a long way off from full compliance, so it is as important as ever that our youngest members know the importance of proper helmet use and general road safety,” said Pagna Kim, Cambodia Country Director at AIP Foundation.