កុមារ និងប្រជាពលរដ្ឋនៅខេត្តព្រះសីហនុទទួលបានមួកសុវត្ថិភាព និងការអប់រំអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍
កាលពីពេលថ្មីៗនេះ អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីបានសហការជាមួយគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តព្រះសីហនុក្នុងការអនុវត្តសកម្មភាពអប់រំផ្សព្វផ្សាយអំពីការពាក់មួកសុវត្ថិភាពលើដងផ្លូវដើម្បីជំរុញឱ្យការយកចិត្តទុកដាក់កាន់តែខ្លាំងឡើងពីអ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ។
សកម្មភាពនេះត្រូវបានដឹកនាំអនុវត្តដោយ លោកជំទាវ មឹន មាណវី រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងជាអគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក និងមានការចូលរួមគាំទ្រពីក្រុមហ៊ុន PH One Development (Cambodia) Limited (CAMHOMES) ដោយក្នុងនោះតាមរយៈការគាំទ្ររបស់ក្រុមហ៊ុន មួកសុវត្ថិភាពចំនួន១៥០មួកត្រូវបាន    ផ្តល់ជូនដោយឥតគិតថ្លៃដល់កុមារ និងប្រជាពលរដ្ឋ និងកុមារដែលមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាពនិងបន្ទាប់ពីទទួលបានការអប់រំអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ និងចំនុចសំខាន់ៗមួយចំនួននៃច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោក។
ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា មានមនុស្សប្រមាណ ១ ៩៧៦នាក់បានស្លាប់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក្នុងឆ្នាំ២០១៧ ដែលក្នុងនោះកុមារអាយុពី០ ទៅ១៤ឆ្នាំ មានចំនួនជិត ១៥០នាក់នៃអ្នកស្លាប់ទាំងនេះ ហើយដែលជា​ចំនួន​​​ច្រើន​ជាង​ចំនួន​​អ្នក​ស្លាប់​ដោយ​សារ​ជម្ងឺ​គ្រុន​ចាញ់ ជម្ងឺគ្រុន​ឈាម និងគ្រាប់​មីន​បូក​បញ្ចូល​​គ្នា​ទៅ​ទៀត។ ការស្លាប់ដោយគ្រោះថ្នាក់ចរា​ចរណ៍​បានកើនឡើងប្រមាណជិត ១០% នៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុកាលពី​ឆ្នាំ​២០១៧  ហើយ​បាន​​ធ្វើឱ្យខេត្តព្រះសីហនុក្លាយជាខេត្តដែលមានកម្រិត​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ខ្ពស់ជាងគេទី១២។
លោក គឹម បញ្ញា នាយកអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីបានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ទោះបីជាកាលពីឆ្នាំ២០១៧នៅកម្ពុជា មានអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ប្រមាណ ៧៥ភាគ​រយ​ជា​អ្នកជិះម៉ូតូទោចក្រយានយន្ត តែមានអ្នកបើកបរជាមនុស្សពេញវ័យតែ ២៧ភាគរយ និងអ្នករួមដំណើរ រួមទាំង​កុមារផង​តែ ៨ភាគរយប៉ុណ្ណោះ​បានពាក់មួកសុវត្ថិភាព”។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា “គោល​ដៅ​របស់​អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី គឺបន្តបង្កើនការយល់ដឹង​អំពីសារៈសំខាន់នៃការពាក់​មួក​សុវត្ថិ​ភាព​ និងច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោកសម្រាប់​ប្រជា​ជនទាំងអស់ ជាពិសេសនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ ព្រោះថាការរងរបួស និងការស្លាប់មួយចំនួនធំ យើង​អាចបង្ការបានតាម​រយៈ​ការ​ពាក់មួកសុវត្ថិភាពឱ្យបានត្រឹមត្រូវ”។​
លោក គួច លេងឃាង ប្រធានផ្នែកយុទ្ធសាស្រ្តទីផ្សារ និងទំនាក់ទនងសាធារណៈនៃក្រុមហ៊ុនCamhomes បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលបានរួមចំណែកក្នុងសកម្មភាពលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ និងជំរុញការពាក់មួកសុវត្ថិភាពនៅប្រទេសកម្ពុជា។” លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ “ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិដែលមានការទទួលខុសត្រូវមួយ យើងខ្ញុំមិនត្រឹមតែមានការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏មុតមាំក្នុងការផ្តល់នូវសំណង់លំនៅដ្ឋានដ៏ទំនើបទាន់សម័យ និងមានគុណភាពខ្ពស់ជូនដល់អតិថិជនរបស់ខ្លូនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក្រុមហ៊ុន Camhomesក៏មានការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការរួមចំណែកលើកកម្ពស់សុខមាលភាព និងសុវត្ថិភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសកុមារ និងការអភិវឌ្ឍន៍ សហគមន៍ដែលគាត់រស់នៅផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្រៅពីបានគាំទ្រដល់សកម្មភាពអប់រំផ្សព្វផ្សាយនៅលើដងផ្លូវខាងលើនេះ ក្រុមហ៊ុន (CAMHOMES) ក៏បានរួមចំណែកគាំទ្រដល់ការប្រារព្ធសន្និសីទប្រចាំឆ្នាំស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោកនៅកម្ពុជាដែលគ្រោងនឹងប្រារព្ធធ្វើនៅថ្ងៃទី១៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨ខាងមុខនេះ។

Children and residents of Preah Sihanouk province receive helmet and safety education
AIP Foundation recently cooperated with National Road Safety Committee and Preah Sihanouk Provincial Police in carrying out awareness raising activities on helmets wearing on the streets to encourage greater attention from the road users in Preah Sihanouk Province.
This activity was led by Her Excellency Min Meanvy, Secretary of State of Ministry of Public Works and Transport and Secretary General of the National Road Safety Committee and with the support of PHO One (Cambodia) Limited (CAMHOMES). After getting road safety education and some important elements of the Law on Road Traffic, the 150 helmets is offered free of charge to children and adults who are travelling along the road without helmet.
In Cambodia, 1,976 people died in road crash in 2017, of whom from 0 to 14 year olds accounted for nearly 150 of these deaths, which is much higher than the number of fatalities in malaria, Dengue and landmines combined. Road crash increased by almost 10% in Preah Sihanouk province in 2017 and made Preah Sihanouk province the 12th highest road crash.
"Although in Cambodia in 2017 there were 75% of motorcyclists killed in motorcycle accidents, but only 27% of adult drivers and passengers only 8% of children are wearing helmets. " Mr. Kim Pagna, Country Director of the AIP Foundation said "The AIP Foundation's goal is to continue to raise awareness about the importance of wearing helmets and road traffic law for all people, especially in Preah Sihanouk province because of the majority of casualties can be prevented by wearing helmets properly. "
"We are delighted to be involved in promoting traffic safety and promoting helmet use in Cambodia," said Kuoch LengKheang, PR & Marketing Strategy Mananger at Camhomes. "As a responsible international company, we have not only a strong commitment to providing modern and high quality houses to its customers, but Camhomes is also committed to contributing to improving the welfare and safety of the people, especially the children and community development that they are staying as well."
In addition to supporting the above-mentioned educational outreach activities, CAMHOMES also contributes to the annual Road Safety Conference in Cambodia  to be held on December 13, 2018.