សិស្សានុសិស្សត្រូវបានជំរុញឱ្យពាក់មួកសុវត្ថិភាព ឱ្យដូចជាផ្នែកមួយនៃឯកសណ្ឋានរបស់ពួកគេពេលទៅសាលារៀន
សិស្សានុសិស្សសាលាបឋមសិក្សាប្រមាណជិត ៥៥០នាក់ដែលទទួលបានមួកសុវត្ថិភាពមានគុណភាពត្រូវបានជំរុញឱ្យពាក់មួកសុវត្ថិភាពឱ្យដូចជាផ្នែកមួយនៃឯកសណ្ឋានរបស់ពួកគេពេលទៅសាលារៀន ដែលការជំរុញបែបនេះត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុងអំឡុងនៃពិធីប្រកាសផ្តើមអនុវត្តកម្មវិធីមួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមារមួយ។
កម្មវិធីនេះទទួលបានការគាំទ្រថវិកាពី ក្រុមប្រឹក្សាស្រាវជ្រាវផ្លូវថ្នល់ប្រទេសអូស្រ្តាលី (Australian Road Research Board - ARRB)។ កម្មវិធីមួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមារមានគោលបំណងធ្វើអោយអ្នកប្រើប្រាស់ដងផ្លូវវ័យក្មេង ដែលកំពុងតែសិក្សាក្នុងសាលាបឋមសិក្សាអនុវត្តគរុកោសល្យក្នុងខេត្តសៀមរាបក្លាយជាជនគំរូក្នុងសហគមន៍របស់ពួកគេ។ សិស្សានុសិស្សទាំងអស់រួមជាមួយលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក៏បានចូលរួមសកម្មភាពអប់រំក្នុងអំឡុងនៃពិធីនេះផងដែរ។
ឯកឧត្តម សង់ រីហា អភិបាលរងនៃគណៈអភិបាលខេត្តសៀមរាបបានមានប្រសាសន៍ថា៖ "ប្រហែលជាងមួយឆ្នាំមុន យើង បានចាប់ផ្តើមអនុវត្តច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ដែលក្នុងនោះក៏មានការតម្រូវឱ្យអ្នករួមដំណើរត្រូវតែពាក់មួកសុវត្ថិភាពនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា"។  ចាប់ពីពេលនោះមកយើងបានឃើញឥរិយាបទតាមដងផ្លូវប្រកប ដោយសុវត្ថិភាពមានការកើនឡើងគួរអោយកត់សម្គាល់ទូទាំងប្រទេស។ កម្មវិធីដូចជា "កម្មវិធីមួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមារ"នេះ បានចូលរួមបំពេញបន្ថែមលើការប្រឹងប្រែងក្នុងការអនុវត្តច្បាប់របស់យើងឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព ហើយលើកទឹកចិត្តដល់យើងឱ្យបន្តធ្វើបន្ថែមទៀត សំដៅឈានទៅសម្រេចបាននូវគោលដៅកាត់បន្ថយចំនួនអ្នកស្លាប់នៅលើដងផ្លូវក្នុងប្រទេសកម្ពុជាឱ្យបានពាក់កណ្តាលត្រឹមឆ្នាំ២០២០។
ក្នុងការអនុវត្តកម្មវិធីនេះ ក្រុមប្រឹក្សា ARRB នឹងផ្តល់អំណោយជាមួកសុវត្ថិភាពប្រមាណជាង៥៦០មួក ដល់សិស្សា នុសិស្ស និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូសាលាបឋមសិក្សាអនុវត្តគរុកោសល្យ។ ក្រុមប្រឹក្សា ARRB របស់ប្រទេសអូស្ត្រាលីដែលផ្តល់សេវាស្រាវជ្រាវក្នុងឧស្សាហកម្មផ្លូវថ្នល់ និងការដឹកជញ្ជូនបានចាប់ផ្តើមធ្វើការសហការជាមួយអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីក្នុងឆ្នាំ២០១២សម្រាប់កម្មវិធីរបស់អង្គការនៅកម្ពុជា ប្រទេសវៀតណាម និងប្រទេសថៃឡង់ដ៍។ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក្រុមប្រឹក្សា ARRB ក៏បានជួយលើសកម្មភាពនៃការតាមដាននិងវាយតម្លៃសម្រាប់កម្មវិធីសុវត្ថិភាពថ្មើរជើងនៅក្នុងប្រទេសចិន។
លោក Paul Hillier ដែលជាប្រធានក្រុមបច្ចេកទេសថ្នាក់ជាតិមួយរបស់ក្រុមប្រឹក្សា ARRB បានមានប្រសាសន៍ថា៖ "ពួកយើងពិតជារីករាយក្នុងការធ្វើការជាដៃគូជាមួយអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីក្នុងប្រទេសកម្ពុជាជាថ្មីម្តងទៀត។ អង្គការបានក្លាយជាផ្នែកដ៏សំខាន់មួយជួយឱ្យដងផ្លូវមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់ទាំងអស់គ្នានៅក្នុងប្រទេស កម្ពុជា ហើយយើងសូមអបអរចំពោះវិធីសាស្រ្តដ៏មានប្រសិទ្ធភាពដែលផ្អែកលើទល្ហិករណ៍ច្បាស់លាស់ក្នុងការលើកកម្ពស់ការផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថយូរអង្វែងក្នុងចំណោមប្រជាពលរដ្ឋដែលប្រឈមនឹងហានិភ័យខ្ពស់។ ដោយ ឈរលើទស្សនៈផ្ទាល់ខ្លួន ខ្ញុំមានកូនដែលកំពុងស្ថិតក្នុងវ័យសិក្សា ហើយវាពិតជាមានភាពងាយស្រួលក្នុងការចូលរួមក្នុងកម្មវិធីដ៏មានសារៈសំខាន់ និងប្រកបដោយអត្ថប្រយោជន៍បែបនេះ"។
សាលាបឋមសិក្សាអនុវត្តគរុកោសល្យមានទីតាំងស្ថិតនៅលើផ្លូវដែលមានចរាចរណ៍មមាញឹកក្នុងខេត្តសៀម រាប។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៥ មានសិស្សម្នាក់បានស្លាប់បាត់បង់ជីវិតដោយរងរបួសក្បាលធ្ងន់ធ្ងរនៅពេលដែលគាត់ធ្វើដំណើរជាមួយឪពុករបស់គាត់ពីសាលារៀនទៅផ្ទះដោយមិនពាក់មួកសុវត្ថិភាព។ បច្ចុប្បន្ននេះមានសិស្សានុសិស្ សប្រមាណ៨០ភាគរយដែលធ្វើដំណើរតាមកង់ និងម៉ូតូមកសាលារៀន ហើយក្នុងចំណោមពួកគេមានប្រហែល តែ១ភាគរយប៉ុណ្ណោះដែលពាក់មួកសុវត្ថិភាព។
លោក គឹម បញ្ញា នាយកអង្គការមូលនិធិបង្ការបួសអាស៊ីប្រចាំប្រទេសកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា៖ "ការពាក់មួកសុវត្ថិភាពបានត្រឹមត្រួវពិតជាអាចកាត់បន្ថយនូវហានិភ័យក្នុងការស្លាប់ចំនួន៤២ភាគរយ និងរបួសបាន៦៩ភាគ រយ នៅពេលដែលមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។ វាជាការចាំបាច់ណាស់ដែលអ្នកបើកបរម៉ូតូ និងអ្នករួមដំណើរគ្រប់រូបពាក់មួកសុវត្ថិភាព ហើយយើងសង្ឃឹមថា កម្មវិធីនេះនឹងបណ្តុះនូវទម្លាប់ល្អដល់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវវ័យក្មេងជាច្រើនក្នុងខេត្តសៀមរាប"។

Students encouraged to wear motorcycle helmets as part of school uniforms
Nearly 550 primary school students received quality helmets and were encouraged to wear them as part of their school uniforms during the kick-off ceremony for a new Helmets for Kids program, which is supported by the Australian Road Research Board (ARRB).The road safety initiative aims to make young road users attending Anuk Wat Koruk Kosal Primary School in Siem Reap, role models in their community. The students, along with their teachers, also participated in educational activities during the event.
“About one year ago, we began enforcement of the mandatory passenger helmet law nationwide,” H.E.Sang Riha, Deputy Governor of Siem Reap Province, said. “Since then, we have seen a dramatic increase in safe road behaviors nationwide. It’s programs like Helmets for Kids, which complement our robust law enforcement efforts, that inspire us to continue pushing toward our goal of halving Cambodia’s road crash deaths by 2020.”
Over the course of the program, ARRB will donate more than 560 helmets to members of the Anuk Wat Koruk Kosal Primary School community. The Australian organization, which provides research services in the road and transport industries, began collaborating with AIP Foundation in 2012. It has also supported schools in Viet Nam and Thailand. Recently, it assisted in developing and implementing road treatments in communities served by the nonprofit’s pedestrian safety program in China.
“We’re thrilled to reignite this partnership with AIP Foundation in Cambodia,” Mr. Paul Hillier, one of ARRB’s National Technical Leaders said. “They have been instrumental in making Cambodia’s roads safe for all and we appreciate its evidence-based approach to promoting long-lasting behavior changes among at-risk population. From a personal perspective I have three school aged children and it is easy to relate to such a worthwhile and important program ”
Anuk Wat Koruk Kosal Primary School is located on a busy highway in Siem Reap Province. In 2015, one student passed away due to a road crash. The student was not wearing a helmet and suffered a fatal head injury during a motorcycle crash while his father was driving him home from school. Currently, 80% of students commute to school by motorcycles and bicycles though only about 1% wear helmets.
“In the event of a road crash, wearing a helmet reduces the risk of death by 42% and injury by 69%. It’s imperative that every single motorcycle driver and passenger wears a helmet, and we hope this program will instill good habits in some of Siem Reap’s youngest road users,” Pagna Kim, Cambodia Country Director of AIP Foundation, said.